A Kálvin Kiadó könyvkínálatában a teológiai és a hitmélyítő kiadványoktól kezdve a gyermek- és ifjúsági könyveken át a szépirodalomig sokféle műfaj megtalálható. A kiadó elsődleges feladatának tartja, hogy hasznos olvasmányokkal támogassa a lelkipásztorokat és gyülekezeti tagokat hitük megélésében és mélyítésében. Galsi Árpáddal, a Kálvin Kiadó vezetőjével a 2025. év második felében várható újdonságokról beszélgetett Pompor Zoltán a Könyv7 internetes újság hasábjain.
– A lelkészi szolgálattal kapcsolatban hamarosan több könyv is megjelenik a kiadónál. Milyen különleges fókusszal tekintenek ezek szerzői a lelkipásztori hivatásra?
– Így van, két ilyen kiadványunk is hamarosan megjelenik. A Megmaradni és kiteljesedni, reziliencia a lelkipásztori szolgálatban című kiadványunkat a Gyökössy Intézettel közösen adjuk ki. Az eredeti mű amerikai, de biztosak vagyunk benne, hogy a magyar olvasó számára is használható és hasznosítható lesz. Jól illeszkedik az Intézet hivatásgondozó programjába, de természetesen a program ismerete nélkül is jó olvasni és használni, hiszen segítséget nyújthat abban, hogy a lelkipásztor megmaradjon és kiteljesedjen a szolgálatában, ahogyan azt a könyv alcíme is jelzi. A lelkipásztori hivatásnak megvannak a sajátos kihívásai, a szerzők a gyakorlat, a megélés felől próbálják megragadni ezeket a sajátosságokat.
– Ennyire hasonlóak az amerikai és a magyar lelkipásztori lét problémái? Másként kérdezve, vannak olyan általános kérdések a lelkipásztori hivatásban, ami Amerikában és Magyarországon is ugyanúgy érvényesek?
– A földrajzi, a kulturális és a társadalmi távolság ellenére természetesen megvannak a hasonlóságok. Ugyanakkor vannak különbségek is jócskán, de hát azért olvasó az olvasó, hogy ezekre reflektálva felismerje azt, hogy mi az, ami különbség, mi az, ami hasonlóság, mi az, amiben magára ismer.
– A témában megjelenő másik kiadvány is a lelkipásztorok megerősítését célozza?
– Igen, tulajdonképpen az Isten Igéje és az Ige szolgája is a megmaradásban és a kiteljesedésben segíti a lelkészeket, elhívásuk és küldetésük megerősítésével. A könyv szerzője Lovas András református lelkipásztor, jelenleg a Dunamelléki Egyházkerület missziói referense. Három, élőszóban előadott bibliatanulmány szerkesztett szövege ez a kötet. Kis könyvecske, de nem kevésbé fontos, mint a korábban említett amerikai fordítás. A megmaradás és a kiteljesedés kérdésére ugyan más szemszögből tekint, de témája miatt ez is segítség lehet a lelkészi szolgálatban.
– A kiadó kínálatában kiemelt helyen vannak azok a kiadványok, amelyek a gyülekezeti tagoknak segítenek a Biblia helyes értelmezésében. Van-e készülőben ilyen könyv az idei évben?
– A Harmat Kiadóval közösen készítünk elő egy Timothy Keller-könyvet. Keller neve nem ismeretlen a magyar olvasók előtt sem, hiszen számos kiadványa megjelent már nálunk is a közelmúltban elhunyt szerzőnek. Olyan könyveket keresünk, melyek közérthetően beszélnek arról, mit jelent az Istennel való kapcsolat, a Biblia üzenete a mindennapi életünkben. A Hivatás és elhívás című könyv pontosan erre a kérdésre ad hiteles választ. A munka és a hivatás nagyon izgalmas téma.Van, aki azért szenved a munkától, mert zavarja, hogy dolgozni kell, és nem találja az értelmét. Más abban találja meg az élete értelmét, hogy teljesen azonosul a munkájával. Abból aztán, hogy hogyan éljük meg a munkánkat, komoly válságok is születhetnek. Tim Keller azt próbálja megragadni, milyen módon ismerhetjük fel saját nehézségeinket, vagy a saját lehetőségeinket, és miként találjuk meg a mindennapi munkánk értelmét Isten tervében. Nagyon fontos teológiai felismerés, hogy mind a teremtettségünk, mind a megváltás szervesen és gyakorlati módon is összekapcsolódik azzal is, ahogyan a munkánkat végezzük. Mindezt hívők és nem hívők számára is befogadható módon és a gyakorlatra koncentrálva mondja el a könyv.
– A gyülekezeti élet fontos részei a gyermekalkalmak, a gyerekek hite mélyítésének eszköze a gyermekbiblia. Nagyon sok jó gyermekbiblia található a kiadók kínálatában, mennyiben más a most készülő, A Biblia nagy története című könyv?
– A Biblia nagy története szerzője egy angol teológus, Tom Wright. Különleges perspektívát alkalmaz, amikor 140 képes fejezetben összefűzi Isten és ember történetét egy közös, nagy elbeszéléssé. A történetek párbeszédbe elegyednek egymással, előre- és visszautalva megerősítik az olvasóban, hogy Isten terve a teremtéstől az új teremtésig egy összefüggő egész. Ez segít abban, hogy a gyerekek, akik legtöbbször részenként találkoznak a bibliai történetekkel, meglássák az összefüggéseket az egyes bibliai történetek között, felismerjék, hogyan kapcsolódnak egymáshoz. A könyvhöz készült egy magyar feliratos rövid videó is, amelyben a szerző mesél arról, mi inspirálta arra, hogy megalkossa ezt a gyermekbibliát. (Ld. lent, az interjú végén.) Emellett társkiadványként megjelenik a karácsonyi történet (A legelső karácsony) hasonló illusztrációval és Tom Wright szövegével. Kapcsolódik, mégis más, mivel a jól ismert történet részletesebben elmesélve utat nyit a mélyebb összefüggések felé.
Nagyon szeretnénk, hogy ez a könyv is megtalálja majd az útját és a helyét a bibliai történeteket feldolgozó gyerekkönyvek széles kínálatán belül, és azt gondolom, hogy mind a képi világa, mind a különleges szerkesztésmódja érdemessé teszi arra, hogy ott legyen a családok könyvespolcán.
– Készülőben van egy kortárs keresztény versantológia is. A kiadó honlapján már látható, nagyon szép a borítója.
– Valóban egy kívül-belül igényes kiadvány jelenik meg júliusban. Amikor a Kálvin Kiadónál szépirodalom kiadásába kezdünk, akkor legszívesebben olyan könyvet adunk ki, ami kapcsolódik valahogy a hitünkhöz, a keresztyén élethez, és ez az antológia minden szempontból ideálisnak látszott. A kötet címe Reménytövis, szerkesztője Kisfaludy Zsófia színművész, aki egy gyülekezeti lelkész javaslatára keresett meg minket az ötletével. Zsófia MMA-ösztöndíjas programja volt a kortárs költők verseinek keresztyén szempontú válogatása. Mi kiadóként kapcsolódunk ehhez, hogy könyv formában is lehessen találkozni ezzel az inspiráló gyűjteménnyel, de lesznek meghallgatható versek sokféle formában. Erről részletesebben majd a remenytovis.hu című honlapon lehet értesülni – hamarosan.
– Mire utal a kötet kortárs keresztyén versantológia alcíme? Keresztyén szerzők verseit gyűjtötte egybe a szerkesztő, vagy tágabb a merítés?
– Ez egy nagyon jó kérdés, hogy van-e keresztyén vers, és ha van, akkor mitől az. A tartalma, a szerzője teszi keresztyénné? Vagy az a fontos, hogy az olvasó hogyan olvassa a verset? Azért választottuk ezt a leíró jellegű alcímet, mert nem dönti el ezt a kérdést, de felvállalja: ez azért keresztyén antológia, mert egy keresztyén ember válogatása. Nem is kicsi: 130 kortárs költő közel 300 verse került bele az elmúlt bő harminc évből.
– Úgy látom, több olyan kiadvány is előkészületben van, amelyek az egyéni vagy éppen közösségi csendességet, imádságot segítik.
– Hajdú Zoltán Levente imádságaiból már két kötet megjelent korábban, most dolgozunk a következő imádságoskönyvén. Emellett megjelentetünk Kálvintól is egy kis füzetet Négy imádság címmel. Ez utóbbinak az is a célja, hogy a történeti távolságot átívelve mintákat adjon az imádsághoz. Tehát ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül ezeket kell felolvasni imádságként, hiszen az ő nyelve számunkra már kicsit régies, bőséges, nem feltétlenül az, ahogyan mi imádkozunk.De a tartalma és a lelkülete iránymutató segítség lehet a mai ember számára is. Az imádság témában a harmadik kiadvány pedig egy vezérfonal a közösségi imádsághoz.
– Mit jelent az, hogy közösségi imádság?
– Sokféle formája van a közösségi imádságnak. Ebben a vezérfonalban egy konkrét református gyülekezet, a paksi közösség gyakorlatát szeretnénk közkinccsé tenni. Ez egy olyan gyülekezeti imaóra, ahol a felolvasott bibliai szakaszok, énekek és kötött imádságok vezetik az imádkozást, ezt egészíthetik ki a kötetlen imádságok. Azért tartottuk fontosnak a kiadást, hogy más is kipróbálhassa és bevezethesse ezt a formát, vagy legalább mintát adhasson ahhoz, hogyan imádkozzunk együtt közösen. Az imádság mindig nagyon fontos témája és gyakorlata lesz az egyháznak. Nemcsak Isten szól hozzánk, hanem az imádságban mi is szólunk Istenhez. Mi kiadóként abban tudunk segíteni, hogy könyveket adunk ki arról, miért és hogyan imádkozzunk.
Pompor Zoltán
Fotó: Sebestyén László (reformatus.hu)
2025. június 30.